Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Po dodaniu najemcy do systemu (nie przez przekształcenie rezerwacji) należy go zakwaterować.

Dodawanie zakwaterowania

Na karcie najemcy należy kliknąć w zaznaczone poniżej pole:


Pojawi się pole do wyboru wcześniej stworzonej nieruchomości oraz odpowiedniego pokoju (jeśli wynajem jest na pokoje). Następnie klikamy zapisz.

Odczyt początkowy

Jeśli rozliczamy się z liczników (i są one dodane już do nieruchomości), jest możliwość dodania w tym miejscu odczytów początkowych (poniżej nieruchomości pojawi się pole z licznikami przypisanymi do tej nieruchomości). Można je dodać również później. Pod zakwaterowaniem pojawia się odpowiedni przycisk oraz Tag #brakrozliczeniapoczatkowego.

Dodanie odczytów początkowych i końcowych przy wykwaterowaniu najemcy jest konieczne przy rozliczaniu się wg zużycia, jeśli chcemy aby system poprawnie wystawił faktury za media.


WAŻNE W przypadku, gdy dodajemy odczyt początkowy później, należy pamiętać o kolejności wprowadzania się lokatorów.

PRZYKŁAD NR 1 w mieszkaniu na Kolorowej 13/2: Krzysztof wprowadził się 12.01, Marcin 17.01, natomiast Ola 31.01.

Gdy żadnemu z lokatorów nie dodaliśmy od razu odczytu początkowego, a chcemy to zrobić teraz, w pierwszej kolejności należy dodać odczyt Krzysztofa, następnie Marcina a na końcu Oli.

PRZYKŁAD NR 2 w mieszkaniu na Wrocławskiej 7/13: Paweł wprowadził się 11.01, Ania 18.01, Basia 02.02, ale 11.02 Ania musiała się wyprowadzić i 13.02 wprowadził się na jej miejsce Oskar.

W takiej sytuacji idziemy znów chronologicznie:

  1. wprowadzenie odczytu początkowego Pawła
  2. wprowadzenie odczytu początkowego Ani
  3. wprowadzenie odczytu początkowego Basi
  4. wprowadzenie odczytu końcowego Ani
  5. wprowadzenie odczytu początkowego Oskara

Odczyty początkowe i końcowe można również wprowadzić bezpośrednio w Licznikach na Karcie nieruchomości.


Odczyt rozliczeniowy

Po wpisaniu odczytu początkowego pojawia się przycisk Odczyt rozliczeniowy

Dzięki niemu możemy rozliczyć najemcę na dany dzień, bez konieczności dodawania mu odczytu końcowego. Po kliknięciu przycisku pojawia się okno takie samo, jak przy dodawaniu odczytów początkowych:

Odczyt końcowy

Zanim wykwaterujemy najemcę z pokoju/mieszkania należy dodać odczyt końcowy liczników (w przypadku rozliczania się za media z liczników).

W tym celu klikamy Odczyt końcowy na Karcie najemcy. Pojawia się takie samo okno jak w przypadku odczytu początkowego. Należy wpisać wartość i kliknąć Zapisz.


WAŻNE W przypadku, gdy dodajemy odczyt końcowy później, należy pamiętać o kolejności wyprowadzania się lokatorów.


Zmiana/usunięcie zakwaterowania

→ Najemca może zmienić zakwaterowanie.W tym celu należy usunąć obecne zakwaterowanie najemcy i dodać nowe.

UWAGA! W przypadku rozliczania mediów wg liczników należy podać odczyt końcowy (jeśli nie został podany wcześniej). Należy wpisać odpowiednią datę i wpisać wartość liczników. Po kliknięciu Zapisz automatycznie wystawi się faktura za zużycie mediów i wyśle się o 23:59 tego samego dnia.

→ Jeśli przy kwaterowaniu najemcy pomyliliśmy nieruchomość, możemy go usunąć i zakwaterować poprawnie. Zaznaczamy wtedy check box Usuń z tego zakwaterowania i usuń rozliczenie początkowe.

→ Przy usuwaniu najemcy z zakwaterowania możemy wybrać opcję Zawieś wszystkie naliczenia przyszłe najemcy. Jest to przydatne gdy np. najemca wyprowadza się w trakcie trwania umowy, ale nie przenosimy go od razu do Archiwum, (bo np. nie ma jeszcze zwróconej kaucji), ale nie chcemy, żeby wystawiła mu się kolejna faktura.

Gdy tylko usuniemy najemcy zakwaterowanie i nie zostanie on przeniesiony do archiwum, a naliczenia przyszłe najemcy nie zostaną zawieszone, faktury będą mu się wystawiać nadal (do daty zakończenia naliczenia).Historia najemcy

Podobnie jak w przypadku Pokoi, możemy podglądnąć historię najemcy - w jakich pokojach/mieszkaniach oraz w jakim okresie mieszkał. 

W tym celu wystarczy kliknąć Pokaż historię na Karcie najemcy,


pojawi nam się okno, gdzie wyświetlone będą wszystkie informacje.


Daty można edytować poprzez kliknięcie na nie (np. gdy lokator wprowadził się dzień wcześniej, ale nie mieliśmy czasu, aby od razu stworzyć kartę najemcy, lub wyprowadził się dzień wcześniej niż wskazuje to data w historii.