Page tree
Skip to end of metadata
Go to start of metadata

Jak to działa?

Automatyczna identyfikacja płatności przydaje się zarządcom i właścicielom mieszkań z większą ilością najemców. Działa ona dość prosto:

 1. Na podstawie przyznanej puli numerów przez bank (zazwyczaj jest ich około miliarda), SON automatycznie tworzy dla każdego z najemców nr konta do wpłat, widoczny na fakturach i w systemie.
 2. Najemca wpłaca pieniądze na tak stworzony wirtualny rachunek.
 3. Bank informuje SON o tym, że na dane konto wpłynęła wpłata.
 4. Dzięki temu, że mamy w systemie przyporządkowane już wcześniej konto do najemcy - wiemy jednoznacznie kto zapłacił.
 5. Raz dziennie, ze wszystkich kont wirtualnych pieniądze spływają na rachunek główny.

Jakie banki są obsługiwane?

 • Santander - mailowo, struktura pliku ID75
 • Alior Bank - z usługą Bankconnect
 • Bank Pocztowy
 • BNP Paribas poprzez webservice - struktura pliku UZ_0256_2016_zal 1.2_struktura_raportu_do klienta_1727_f9997
 • Bank ING - przez webservice

Koszt każdej zidentyfikowanej płatności waha się pomiędzy 0,20 do 0,40 groszy w zależności od wybranego banku. Oznacza to, że przy 100 najemcach i 100 przelewach od nich koszt usługi wyniesie 20-40 zł miesięcznie.

Jakie banki nie są obsługiwane?

Wg informacji od naszych użytkowników publikujemy również listę banków, które nie są w stanie dostarczyć zautomatyzowanej usługi, lub cena za usługę odbiega znacznie od konkurencji:

 • Mbank
 • PKO

Jak uruchomić płatności masowe?


 1. Wybierz bank, który oferuje usługę masowych płatności, upewniając się, że wysyła codzienne raporty ze zidentyfikowanymi płatnościami na zdefiniowanego przez nas maila lub posiada usługę webservices. Możesz wybrać z listy powyżej lub znaleźć inny bank, a my go dla Ciebie połączymy z SONem. 
 2. Przy umowie z bankiem:
  a) w przypadku, gdy bank wysyła maile - najlepiej wybrać przesyłanie raportów trzy razy dziennie oraz zdefiniować całkowicie odrębny adres mailowy dla przesyłanych raportów - polecamy osobno konto na gmail.
  b) w przypadku, gdy bank oferuje usługę webservice dobrze jest skorzystać ze struktury pliku, który już obsługujemy (bank zapyta, z którego chcesz skorzystać)
 3. Po podpisaniu umowy, prześlij do nas przez przycisk  w SON :

  W przypadku Santandera:
  a) Załącznik do umowy, w którym mowa o strukturze załącznika jaki bank wysyła mailem (Chyba, że jest to Santander i raport o ID 75 to wystarczy nam taka informacja)
  b) Dane do logowania się do maila (dedykowanego, tylko do celów raportów!), na którego będą przychodzić raporty bankowe - login, hasło, adres e-mail, adres serwera imap/pop3. Nie używaj poczty onet.pl i wp.pl ponieważ zdarza im się blokować maile z banku.

  UWAGA! Jeśli użyjesz do tego celu konta Gmail - musisz wygenerować dedykowane hasło do aplikacji. Utwórz hasło dla aplikacji SON korzystając z instrukcji od Google: https://support.google.com/accounts/answer/185833?hl=pl. Wybieramy inna aplikacja i nazwę SON: https://i.imgur.com/DSfc4YA.png.
  UWAGA2! Bank najprawdopodobniej udostępni Ci jakieś oprogramowanie do generowania numerów kont. Ponieważ korzystasz z SON - to oprogramowanie nie będzie Ci w ogóle potrzebne.

  W przypadku BNP:
  Nie potrzeba dedykowanego maila, ponieważ obsługa następuje poprzez usługę webservices. Trzeba mieć podpisaną umowę z bankiem na płatności masowe ze strukturą pliku: UZ_0256_2016_zal 1.2_struktura_raportu_do klienta_1727_f9997. Następnie potrzebujemy z banku login i hasło do web services oraz numer klienta, który znajdziesz tutaj: https://monosnap.com/file/j9uZz3f4xwDtaexsVSryqozcO3vt35, aby móc się zalogować i pobierać pliki, a użytkownik w ustawieniach oddziału musi dodać fragment numeru konta, który został umieszczony w umowie z bankiem . Na tej podstawie SON wygeneruje numery kont dla najemców.

  W przypadku ALIOR:

  Podpisać umowę na usługę Bank Connect, a następnie zgodnie z instrukcją przesłaną przez bank wygenerować cerfikat i przesłać go do nas (2.1.2.1 Generowanie certyfikatu dla API, aż do 2.1.3 włącznie).

  W przypadku ING:
  Trzeba wygenerować certyfikat komunikacyjny, zgodnie z instrukcją: Generowanie certyfikatu komunikacyjnego - instrukcja.pdf i przesłać go do nas poprzez przycisk Kontakt w SON.
 4. W międzyczasie możesz już wpisać do systemu numer konta masowego. Jest to zazwyczaj 12 cyfr, przykład poniżej:


  Numer konta masowego wpisujemy w ustawieniach oddziału: 5. Jeśli został wybrany bank z listy banków już obsługiwanych - wdrożenie powinno zająć nie więcej jak 2-3 dni robocze. W przypadku innego banku - zazwyczaj do 14 dni roboczych, ponieważ będziemy musieli stworzyć możliwość obsługi nowego banku, a niestety każdy bank ma swój własny sposób przesyłania raportów.


Przykładowa oferta Santander z kontaktem do kompetentnej osoby

My korzystamy z takiej oferty na płatności masowe, można się nią podeprzeć w negocjacjach z innymi bankami. Jeśli chcesz z niej skorzystać, skontaktuj się z  p. Ewą Hołda nr tel.: 512 730 890. Ona przygotuje wszystkie dokumenty i umowę podpiszesz w oddziale w Twoim mieście.

Ważne! Oferta tylko dla nowych klientów lub  klientów 9 oddziału Santandera w Krakowie. Jeśli już masz konto w tym banku, musisz negocjować warunki w swoim oddziale.. Polityka banku..

Szczegóły przykładowej oferty w przypadku płatności masowych, dla firmy zajmującej się dodatkowo zarządzaniem dla innych właścicieli:

 • Konto Firmowe Godne polecenia Premium – koszt 70 zł miesięcznie1
 • 50 kont pomocniczych – koszt 0 zł miesięcznie2
 • Karta do bankomatu - koszt 7 zł. / min. 400 zł. Płatności elektroniczne koszt 0 zł
 • Bankowość internetowa – moja firma plus standardowy koszt 50 zł, możliwość negocjacji
 • Przelewy 100 pierwszych szt. Koszt 0 zł. Powyżej 100 szt. po 1 zł

 • Kody sms potwierdzające transakcje koszt 0,20 powyżej 5 szt

 • Stałe zlecenia koszt 3 zł

 • Wpłaty, wypłaty i transakcje w oddziale zgodnie z tabela opłat i prowizji

 • Umowa o płatności masowe wdrożona zostanie po aktywacji konta – wpłata 100 zł

 • Jednorazowy koszt uaktywnienia usługi – 150 - możliwość negocjacji

 • Każdorazowa wpłata na rachunek płatności masowych 0,40 zł - możliwość negocjacji

 • Identyfikator rozszerzony3 i raporty 3 razy dziennie w formacie ID75

Przy standardowych płatnościach masowych:

 1. Koszt to około 25 zł
 2. Nie ma kont pomocniczych
 3. Nadawany jest standardowy identyfikator, który w zupełności wystarczy.


Zamiast podpisywać umowę z bankiem - podpisz ją z nami!


Można skorzystać z naszej usługi płatności masowych realizowanej za pośrednictwem banku Santander. Całkowite koszty to 30 zł netto miesięcznie + 0,32 gr netto za każdą zidentyfikowaną płatność. Czas wdrożenia to max 4 dni robocze, zazwyczaj tego samego dnia.

Szczegóły opis usługi:
1. Udostępniamy jedno z naszych subkont z płatnościami masowymi.
2. Wprowadzamy fragment konta płatności masowych w ustawieniach oddziału. Dzięki temu wszyscy najemcy przy kolejnej wystawionej fakturze/naliczeniu otrzymają numer konta z płatności masowych. 
3. Pieniądze otrzymane od najemców trafiają na dedykowane subkonto, skąd codziennie wysyłane są na podany przez Ciebie numer konta, jednym zbiorczym przelewem.

W przypadku zainteresowania takim rozwiązaniem prosimy przez formularz kontaktowy w SON o przesłanie informacji o chęci skorzystania z usługi oraz na jaki numer konta przesyłać wpłaty najemców (musi być to numer konta należący do osoby/firmy jakiej dane są podane w ustawieniach oddziału).

Pytania i odpowiedzi


Czy jeżeli zarządzam nieruchomościami właściciela i ma on 3 najemców,  to każdy najemca dostanie na swojej fakturze dedykowany numer konta, na który gdy dokona wpłaty, a ja w systemie na karcie najemcy zobaczę, że wpłata wpłynęła danego dnia i zmieni się jego saldo?

Tak, na karcie danego najemcy zostanie odnotowana operacja przychodowa, w jej tytule będzie znajdował się tytuł przelewu oraz numer konta z którego wpłynęła płatność.

Następnie pieniądze te zostaną przesłane wskazane konto? Skąd będę wiedział od którego z najemców wpłynęły pieniądze ? Czy dane najemcy będą w tytule przelewu czy może tytuł przelewu na wskazane przeze mnie konto będzie taki sam, jak tytuł, który nadał najemca wpłacając pieniądze na subkonto? 

Jeżeli danego dnia wpłynęły pieniądze od najemców, my wykonamy zbiorczy przelew na konto wskazane przez użytkownika (musi to być konto użytkownika, a nie osoby postronnej). W tytule płatności będzie opis: "Przekazanie środków zgodnie z umową o korzystanie z System Obsługi Najmu i płatnościach masowych." Informacje szczegółowe o przelewach są dostępne w SON na karcie najemcy oraz poprzez menu raporty / raport płatności masowych.

Jeżeli więc mamy 30 najemców to koszt za płatności masowe wynosi: 30 zł + 30*0,32 zł = 39,6 (z VAT: 48,708 zł) ?

Dokładnie tak.

Czy w przypadku korzystania z wersji PRO oraz z płatności masowych - wszystkie opłaty przychodzą co miesiąc na jednej fakturze ? 

Tak, opłaty będą naliczane jako osobna pozycja do faktury, tak jak w przypadku skorzystania z usługi SMS za naszym pośrednictwem.